ENG | MNE

 
Nalazite se ovdje: Naslovna >> Vijesti

Vijesti

25-05-2017

Zatvorene izborne liste osporavaju suverenitet građana

Ustavno pravo građana na neposredne izbore je povrijeđeno, a zatvorene izborne liste osporavaju suverenitet građanima, ocijenjeno je na panel diskusiji grupe građana Građanska akcija.

Prema riječima predstavnika Građanske akcije Božidara Vujičića, građani ne mogu da iskoriste biračko pravo onako kako to propisuje Ustav Crne Gore, zbog čega je grupa građana uputila Inicijativu o ocjeni ustavnosti Zakona o izboru odbornika i poslanika

"Ustav nam propisuje da Skupštinu čine poslanici, a ne izborne liste i iz tog razloga smo se obratili Ustavnom sudu da ocijeni ustavnost i zakonitost Zakona o izboru odbornika i poslanika, konkretno člana 82“, objasnio je Vujičić.

On je kazao da je ocjena Ustavnog suda da načelo neposrednih izbora podrazumijeva da "izborni sistem garantuje pravo i slobodu svakom biraču da, lično i neposredno, učestvuje u izboru predstavnika građana u predstavnička tijela na nacionalnom i lokalnom nivou".

Dekan Fakulteta za državne i evropske studije Đorđije Blažić, smatra da su partije „otele suverenitet građana“, kroz zatvorene izborne liste, pojašnjavajući da to znači da poslanike u parlamentu ne biraju građani nego partije.

„Može li iko od onih koji građana imaju biračko pravo, da kaže da je izabrao određenog poslanika u parlamentu? Ne može, jer nije glasao za ime nego za listu“, istakao je Blažić.

Prema njegovim riječima, neformalna grupa građana "Za nas", pripremila je predlog za ocjenu ustavnosti izbornog zakona ali, kako je kazao, opozicija nije htjela da potpiše predlog za pokretanje postupka.

„O kojoj opoziciji ćemo da pričamo kada ne možemo da nađemo pet musketara, pet poslanika koji bi potpisali predlog za pokretanje postupka ocjene ustavnosti izbornog zakona“, ocijenio je Blažić.

Uvođenje nejednakog biračkog prava, kako smatra, predstavlja neustavnu odredbu izbornog sistema.

„Uvođenje nejednakog biračkog prava znači da, ukoliko se neko iz bilo kog grada doseli u Podgoricu, i prijavi boravište tu a lokalni izbori su u toku, taj neko nema pravo da glasa i bira lokalni parlament, što predstavlja uskraćivanje biračkog prava tog građanina“, objasnio je Blažić.

Nezavisni odbornik Skupštine Opštine Budva, Stevan Džaković, smatra da parlamentarne političke partije oduzimaju pravo glasa građanima.

"Parlamentarne političke partije, u jednom združenom, protivzakonitom poduhvatu okupacije građana, oduzimaju osnovno ljudsko pravo, pravo glasa", kazao je Džaković.

On je podsjetio da je lokalna samouprava Budva, na njegov predlog, izglasala zahtjev za ocjenu ustavnost izbornog zakona i isti uputila Ustavnom sudu.

"Svi mi koji smo potpisali inicijativu za ocjenu ustavnosti izbornog zakona, smo izbačeni iz bivših partija uz obrazloženje da još nije vrijeme za otvaranje izbornih lista", kazao je Džaković.

Panel diskusiji su prisustvovali i nezavisni poslanici Aleksandar Damjanović i Mladen Bojanić kao i predstavnici Građanske Inicijative i Mreže za afirmaciju nevladinog sektora,